Lisans Nedir?

Lisans; dünyaca tanınmış markaların, futbol kulüplerinin, sinema ve çizgi film karakterlerinin veya dijital oyunların haklarının belli bir süreyle farklı bir ürün kategorisi veya bir servis için kullanılmasıdır.

Lisans kullanımı, ürünleri hedef kitle için daha çekici, prestijli, popüler ve heyecan verici kılar. Aynı zamanda iletişim kampanyaları için gündemi yakalayan içerikler sağlar.

Tweety’li yastık… Bugs Bunny desenli diş fırçası… Ben 10 baskılı T-Shirt… Batman oyuncak figürleri… Süper Kahraman logolu takılar… Tüm bunların ortak noktası yılda 172 milyar dolarlık satış hacmine sahip lisans dünyasından sadece bir kaç örnek.


Eğlence Lisansları 

Sinema filmleri, televizyon dizileri, çizgi filmler ve dijital oyunlardaki karakterler ve yaratılmış olan görsel dünyayı kapsar. En yaygın olarak kullanılan lisans tipidir. Lisanslı içeriğin özelliğini göre çocuk, aile ve yetişkinleri hedefleyebilir.


Marka Lisansları

Marka adlarının ve logolarının lisanslanmasıdır. Lisans dünyasının en hızlı büyüyen alanıdır. Bilinirliği ve popülaritesi yüksek olan markaların gücünden faydalanarak ürünlerine kısa yoldan değer katmak isteyen üretici firmalar için büyük avantaj sağlar.


Spor Lisansları

Liglerin veya kulüp logolarının ve oyuncuların görsellerinin lisanslanmasıdır. Spor lisansı kullanan firmalar, sponsorlukların milyonlarca dolar değerinde olduğu spor dünyasına kolayca katılarak rekabette lig atlarlar.


Klip Lisansları (Reklam Lisansları)

Sinema, dizi film ve animasyon dünyasının ikonik karakterleri, unutulmaz replikleri veya klasikleşmiş sahnelerinin reklam kampanyalarında kullanılmasıdır. Dünyaca ünlü karakterler doğrudan marka sözcüsü olarak kullanılabileceği gibi, bir sahneden veya replikten ilham alınarak eğlenceli senaryolar yaratılabilir.


Ürün Yerleştirme

Markaların veya kurumların logolarının veya ürünlerinin, sinema filmlerin içeriğine fark edilecek biçimde dahil edilmesidir. Pek çoğu tüm dünyada vizyona giren bu büyük yapımların içine dahil olmak kurumlara dünya çapında etkin bir reklam fırsatı sunar.


‘Celebrity’ Lisansları

Hollywood dünyasının ünlü isimlerinin markaların reklam yüzü olarak kullanılmasına imkân sağlar. Hollywood dünyasıyla yapılan bu biçimdeki iş birlikleri markaları dünya ligine taşımak için inanılmaz büyük bir fırsattır.

 

YUKARI DÖN